CO OZNACZA NUMER TWOJEGO KONTA BANKOWEGO

przez Magdalena
0 komenatrz

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się co znaczy ten długi tajemniczy numer, z którego składa się twój rachunek bankowy? Czy wiesz co możesz z niego wyczytać?

Zacznijmy od wyjaśnienia skrótów:

NRB – Numer rachunku bankowego
IBAN – To samo tylko używane w rozliczeniach międzynarodowych, tam dodaje się literkę, która odpowiada danemu państwu, u nas jest to PL

A jak to jest z tymi wszystkimi cyframi?

Numer konta bankowego to  unikalny, czyli niepowtarzający się, oryginalny ciąg cyfr. Ciąg ten podzielony jest na 7 części, a każdy z nich oznacza coś innego i powiązany jest z czymś innym.

Weżmy dla przykładu : 01 2345 6789 0000 1100 2200 3330

  • pierwsze dwie cyfry, to tzw. liczy kontrolne twojego rachunku.
  • kolejne 2 grupy, po 4 cyfry to numer rozliczeniowy danego banku. To one określają filię i rodzaj banku, który jest miejscem docelowym. Inne numery ma bank GetinBank, a inny Alior Bank.
  • ostatni ciąg cyfr to indywidualne liczby, dobierane losowo, pod każdego klienta. Numery wybierane są losowo przez system (nie można więc ich sobie wybrać), podczas zakładania konta.

Można więc powiedzieć iż numer konta bankowego to taki brat bliźniak numeru pesel. Również za jego pomocą można określić właściciela i wszystkie dane teleadresowe. O ile w przypadku numer PESEL mamy zawartą naszą datę urodzenia, o tyle w przypadku konta bankowego – rodzaj wybranego banku

Mam nadzieję, że wiesz już ile cyfr ma numer Twojego kontaJ i co one oznaczają

ZOBACZ CIEKAWE WPISY

Dodaj komentarz