Chcesz poprawić stan swoich finansów? Jedna rzecz, którą warto zrobić na początku roku

przez Magdalena
3 komentarze
Początek każdego roku to czas, kiedy bardzo często postanawiasz zadbać o stan swoich finansów i robisz sobie postanowienie, że w tym roku zaczniesz oszczędzać. Zabierasz się nawet za przygotowanie budżetu. Wszystko idzie dobrze, aż tu nagle niepodziewanie wypadają Ci urodziny przyjaciółki i musisz kupić prezent. Budżet przestaje się spinać, wszystko co planowałaś rozsypuje się,  a Ty stwierdzasz, że to nie ma sensu, po co oszczędzać skoro i tak zawsze coś wyskoczy. Zwykle porzucasz wtedy śledzenie wszystkich wydanych pieniędzy i spisywanie wydatków. Znasz ten schemat?
To właśnie wydatki nieregularne sprawiają, że większość budżetów domowych zawodzi, a Ty się poddajesz i przestajesz oszczędzać. Dlatego, aby przerwać ten schemat, warto na początku roku, stworzyć sobie Fundusz Wydatków Nieregularnych.


Co to są wydatki nieregularne?

Wydatki nieregularne, to takie wydatki, które ponosimy raz lub kilka razy do roku, pojawiają się one sporadycznie, ale wiesz, że są one nieuniknione.
Początek roku to idealny czas na to by takie wydatki zaplanować i zacząć regularnie na nie oszczędzać.
Dla mnie początek stycznia to idealna okazja do przyjrzenia się większym wydatkom, których spodziewam się w najbliższym czasie.  Jeśli przyjrzyjcie się swoim finansom zauważycie, że wiele wydatków, które ponosimy stosunkowo rzadko (np. tylko raz w roku), ale z powodzeniem możemy je przewidzieć wcześniej.
Do takich nieregularnych,większych wydatków należą m.in.:
 • Prezenty na urodziny i święta
 • Przegląd samochodu
 • Badania lekarskie, wizyty u stomatologa
 • Ubrania
 • Podręczniki szkolne
 • Kursy, szkolenia, studia
 • Urlopy, wakacje, wycieczki
 • Ślub, komunia dziecka, inne uroczystości rodzinne
 • Wymiana sprzętu RTV/AGD
 • Ubezpieczenia
 • Remont mieszkania / domu
Na potrzeby tego typu wydatków warto sobie już na samym początku roku utworzyć w budżecie domowym  fundusz wydatków nieregularnych i co miesiąc lub nawet co tydzień odkładać na niego mniejsze kwoty.


Jak obliczyć wysokość funduszu wydatków nieregularnych?

Na kartce, zrób rób listę wszystkich takich wydatków, które moga pojawić się w tym roku i rzeczy które planujesz zakupić w tym roku.  Następnie ustal:
 • Ile potrzebujesz pieniędzy na dany wydatek?
 • Na kiedy potrzebujesz tych pieniędzy?
Np. jeśli wiesz, że w czerwcu masz jakąś rodzinną uroczystość i potrzebujesz na prezent np 600zł to podziel tą kwotę przez 6 i wychodzi, że co miesiąc na ten fundusz potrzebujesz 100zł. Tak zrób z każdym wydatkiem i regularnie przelewaj pieniądze na oddzielne konto, by nie kusiło Cię tych pieniędzy wydawać. Możesz też utworzyć sobie oddzielne subbkonta na każdy z tych wydatków.Pamietaj, jeśli chcesz poprawiać stan swoich finansów pierwszym nawykiem, który musisz sobie wyrobić to trzymanie wydatków pod kontrolą, zarówno tych wydatków regularnych, ale przede wszystkim tych nieregularnych.
Próbowałaś kiedyś tej metody? Jakie większe wydatki są przed Tobą w tym roku?

ZOBACZ CIEKAWE WPISY

3 komentarze

Crediteo 17 stycznia 2021 - 09:25

Motywacja do działania, bez niej nie posuniemy się do przodu z finansami 🙂

Pozdrawiam
Kamil Kondel

Odpowiedz
Marzena 1 kwietnia 2022 - 15:08

Fundusz wydatków nieregularnych się przydaje, to prawda. Choć ja po prostu wrzucam wszystko do poduszki finansowej, z której korzystam w takich przypadkach. Osobno same oszczędności na coś większego. Najgorszy pożeracz pieniędzy to auto i dentysta :<
Pozdrawiam serdecznie! 🙂

Odpowiedz
bezkompromisowo 30 sierpnia 2022 - 11:31

Motywujący artykuł, dbać o swoje finanse zawsze trzeba, a więc dziękuję za taki świetny artykul! 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz